Jalutaja metsas

teisipäev, 25. mai 2021

Õhtune jalutuskäik Lihulas


Vapi kirjeldus
Põigiti müürihambuliselt poolitatud kilbi punasel ülemisel poolel on hõbedane piiskopimitra. Alumisel hõbedasel väljal on kilbi alumisest servast tõusev musta mõõga käepidemepoolne osa. Vapivärvid viitavad Läänemaale, Liivi ordule ja tsistertslastele. Müürihambuline jaotus tähistab kaitsefunktsioone ja osutab sellisena eestlaste muistsele maalinnale ning hilisemale piiskopi- ja ordulinnusele. Mitra tähistab piiskopivõimu, mõõk ordut ja Lihula mail peetud taplusi.


Lipu kirjeldus
Lipp on horisontaalsuunas müürihambuliselt poolitatud. Lipu ülemine pool on punane, alumine valge. Valge pool algab müürihambaga

Sümboolika selgitus
Müürihambuline jaotus tähistab kaitsefunktsiooni ning osutab sellega eestlaste muistsele maalinnale ning hilisemale piiskopi- ja ordulinnusele. Mitra tähistab piiskopivõimu, mõõk ordut ning Lihula mail peetud taplusi. Vapivärvid viitavad Läänemaale, Liivi ordule ja tsistertslaste mungaordule.

 Järg oli jõudnud Lihulani. Lihula on vallasisene linn Lääne-Eestis, mis asub Pärnu maakonnas, Lääneranna vallas. Lihulas elab 1189 inimest(1.01.2021) ja on 4,19 km. Plaanisime juba laupäeval minna, aga siis tulid Avel asjatoimetused vahele ja sai plaani võetud esmaspäeva õhtu. Jälgisime pidevalt ilmateadet, sest praegu on ju ilmad sellised, et sajab-särab päike-sajab. Aga ilmateate jälgimisel ei ole tegelikult väga suurt mõtet, sest mina olen jõudnud arusaamisele, et need ei pea paika. Kui laupäeval lubas sadu ja vihmast ilma, siis tegelikult oli väga ilus päev. Ja ükskord me juba jätsime ilmaprognoosi tõttu tripi ära ja pärast olime nördinud, kui õhtul päike säras ja oleks ideaalne olnud minna, kuid plaanid olid juba teised. 

Igatahes otsustasime, et isegi kui natuke sajab ja päris paduvihma ei ole, siis lähme ikkagi. Kui viimased korrad on Ave meile toidumoona kaasa võtnud, siis soovisin seekord ise ka panustada ja tegin meile Fitlapi õuna-kohupiimavormi,  https://app.fitlap.ee/meal/41043449. Tuli välja täitsa maitsev, mõnus kohev. Ma juba kodus ka proovisin seda, aga mulle meeldis rohkem kui vorm oli juba külmkapis seisnud, siis nagu oli tekstuur mõnusam. Ma olen avastanud enda jaoks uue kohupiima, mida ka seekord kasutasin: https://www.mosaaremaa.ee/toode/mo-saaremaa-pehme-kohupiim-rasvatu-laktoosivaba-500g/ Tegin kaasa teed ja pistsin kotti ka meepurgi. Ja ma tahaksin soovitada https://yogitea.ee/, need on tõesti maitsvad ja kodulehel on nii suur valik ka, tavapoest olen juba ammu neid ostunud, aga kodulehel on eriti lai valik.

Asjad kaasas, no tegelikult tuleb etteruttavalt öelda, et ma peaksin korralikumalt läbi mõtlema, kui kuskile minek ja võtma kaasa näiteks lisajalanõud, sokid ja tegelikult ei peaks ju olema keeruline autosse rohkem asju panna, mitte nii, et siis kui olukord käes, siis alles kirun ennast, et miks ma ei võtnud, ja kusjuures tegelikult ju isegi mõtlesin sellele.

Teekond Lihulani oli paari Geopeituse vahepeatusega, minul olid need aarded leitud, aga tore oli vaadata Ave otsimas. Lihulas parkisime auto kultuurimaja juurde ja läksime linna peale jalutama. Kultruurimaja on väga pirakas ja Ave jaoks nostalgline, kuna tema jaoks on selles majas nii mõnigi pidu nooruses toiminud. 


Lihula kultuurimaja

Edasi jalutasime mõisa juurde ja turnisime mööda Lihula linnuse varemeid. Teise maailmasõja järgselt oli mõisahoones sovhoosikontor. Alates 1994. aastast tegutseb mõisahoones Lihula muuseum, mis oli hetkel suletud, aga suvel saab seda taas külastada. Mõisa ligidal asub 18.sajandi lõpus ehitatud hollandi tuuleveski, mida kahjuks ei kasutata praegu, aga on näha, et seda hoitakse ja on ka restaureeritud. Siis hakkas sadama, jooksime mõisa abihoonete juurde vihmavarju ja jälgisime, kuidas taevast aina tuli ja tuli vihma, kuid mingi aeg hakkas vaikselt heledamaks minema ning õige pea jäi vihm järgi, see oligi meie ainuke hetk, kus vihma saime. 

Lihula mõis

Piiskopilinnuse varemed





Varemed ja mõis uuritud ning siis oli hetk aare üles otsida, mis asus kultuurimaja juures. Meil läks seal arvatust rohkem aega ja mõtlesime, et kuidas meie tegevus võib kõrvalt paista, uurides treppi, seda katsudes, edasi-tagasi kõndides. Aga lõpuks aare avaldas ennast ja saime logi kirja. Kiriku juurde me ei julgenud minna, sest seal oli meeletult, tõesti väga-väga palju vareseid ja nende pesasid, on haudumise aegning nad olid päris ärevad, et igaks-juhuks imetlesime kirikut veidi eemalt.

  Lihula Eliisabeti kirik

Varesepesad

Lihulas on teine kirik ka, aga see on kehvas seisus ja lagenenud, mingid tööd seal käivad ja ilmselt üritatakse korda teha. 

Pani imestama, kui vaikne on linn, nägime ühte tervisesportlast, aga muidu väga keegi ei jalutanud, samas ilm ei olnud ka niisugune, et oleks loogiline, et kõik on tubades. Aga võimalik, et sooja ilmaga on rohkem rahvast liikumas näha. Lihulas asub ka Lääneranna Vallavalitus, siis on linnas olemas gümnaasium, päris mitmed toidupoed, kohvikud. Kohvikusse oleks soovinud küll sisse astuda, see peaks nüüd võimalik olema, aga kella 19ks olid küll kõik kohad kinni. Ju praegu alles proovitakse, kui piirangud vähenesid, et kuidas rahvas käima hakkab. Antiigi poe juures toimetav naine tundis huvi, kas me oleme kultuurihuvilised ja oli rõõmsalt üllatunud, kui kuulis, et me tulimegi konkreetselt Lihula linna külastama.

Kokku jalutasime 2 h mööda Lihulat ja tõdesime, et oli tore taas üks Eesti linnake endale tuttavamaks teha. Aga kõht oli päris tühjaks selle aja peale läinud ning tegime kiire plaani, et sõidame pikniku tegema Tuhu rabasse, Ave ei olnud seal käinud ka ning ilm oli täitsa sobiv, kuigi veidi jahe oli, kui teadmine, et varsti saab sooja teed, andis positiivse meelestuse.

Tuhu raba: 

https://monsilisa.blogspot.com/2021/05/tuhu-raba-kerge-jalutuskaik-ja-vaike.html

2020 aasta aprillis tormis kannatada saanud maja



Lihula veski varemed linnusemäel

Aleksandri väravad

Aleksander I tuli kontrollima riigi merepiiri Eesti rannikul. Ainult üksikutes kohtades, sealhulgas Lihulas oli ettenähtud lühike peatus . Vene keisri külaskäigu tähistamiseks 1804a ehitati kaks paekivist posti, mille otsa paigutati vaasid. Rahvas hakkas neid kutsuma Aleksandri väravateks.





Tapamaja galerii, tegemist kunstigaleriiga, täpsemalt saab infot siit: http://meistriaed.edicypages.com/kunstigalerii

Imetlen alati ajaloolisi ilusaid uksi 


Lihulas on palju ajaloolisi hooneid






Kuulus Särtsu baar

Seekord oli baar kinni, aga suvel võtan plaani sinna sööma minna. Ave jaoks on see baar täitsa tuttav koht.


Armas tervisekeskus


Lihula Vabadussõja mälestussammas



Lihula vallamaja


Lihula bussijaam


Lihula sai endale köetava ja wc võimalusega uue bussijaama 2020 suvel


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Labidakivi lõkkekoht RMK

labidakivi lõkkekoht asub Viljandimaal. Pärnust umbes 1 h sõidu kaugusel. Ligipääs lihtne. Olemas on grillimiskoht, varjualusega istumiskoht...